Tutaj jesteś

Koszty utrzymania samochodu – o czym trzeba pamiętać?

1 lutego 2021 Biznes i Finanse koszty utrzymania samochodu

Wielu osobom wydaje się, że jedyną przeszkodą do posiadania naprawdę dobrego i prestiżowego samochodu jest jego cena. Nic bardziej mylnego, ponieważ nie sztuką jest kupienie auta, lecz jego utrzymanie. Jak się bowiem okazuje, nawet ten prosty, zwykły miejski samochód jest w stanie generować ogromne koszty swoje utrzymania. Ile więc trzeba przeznaczać pieniędzy, aby cieszyć się z posiadania auta? Jakie są koszty utrzymania samochodu?

Pierwsze wydatki

Pierwsze wydatki, jakie trzeba ponieść na samochód, zaczynają się już niedługo po jego zakupie. Trzeba bowiem auto zarejestrować, a to jak się okazuje, dość słono kosztuje. Za komplet dokumentów wraz z tablicami rejestracyjny trzeba bowiem zapłacić aż 180 złotych. Cena ta rośnie o równy tysiąc, jeśli chce się mieć tablice z indywidualnym napisem, a nie przypisanym losowo.

Kolejnym wydatkiem, który trzeba ponieść na samym początku posiadania samochodu, jest jego ubezpieczanie. W tym wypadku stawka może być naprawdę bardzo wysoka. Wszystko zależy do tego, jakie to auto, jaki ma silnik, wyposażenie, czy też zabezpieczenia antykradzieżowe. Oczywiście cena rośnie również ze względu na zakres ubezpieczenia i co wchodzi w jego ramy. Cena może się więc wahać od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy. Niestety nie jest to również wydatek jednorazowy, jak w przypadku rejestracji auta, lecz cykliczny, płacony każdego roku.

Wydatki późniejsze

Jeśli ktoś myśli, że koszt ubezpieczenia i rejestracji auta to wszystkie wydatki, jakie trzeba ponieść, aby posiadać samochód, to niestety jest w wielkim błędzie. Raz do roku trzeba z samochodem jechać na obowiązkowy przegląd techniczny, gdzie specjalista przy pomocy odpowiednich maszyn sprawdzi każdy element naszego auta i oceni czy może się on poruszać po drogach. Jeśli wszystko będzie w porządku z autem, to będzie to oznaczało koszt 100 złotych. Jeśli jednak auto będzie posiadało defekty, które zaowocują niedopuszczaniem go do ruchu, wtedy robi się problem, ponieważ rachunek za naprawę i możliwość dalszej jazdy danym autem może wynieść nawet kilka, lub kilkanaście tysięcy złotych.

Na koniec warto zauważyć, że posiadanie samochodu wiąże się z jeszcze jednym, niezwykle ważnym kosztem ponoszonym każdego miesiąca. Chodzi oczywiście o tankowanie. Żeby aut mogło się poruszać, musi spalać benzynę, ropę lub gaz, a w nowocześniejszych pojazdach zużywać prąd. Każda z tych rzeczy dość słono kosztuje, więc nie można zignorować tej pozycji w budżecie, która pojawi się razem z samochodem w garażu.

Redakcja kalendarzdzentelmeni.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rodzaje faktoringu