Tutaj jesteś

Etat czy samozatrudnienie – co jest lepsze?

20 stycznia 2021 Lifestyle etat czy samozatrudnienie

Wielu dorosłych ludzi musi zastanowić się jakie rozwiązania zawodowe są dla nich najlepsze. Najczęściej jest to wybór pomiędzy zatrudnieniem na etat a własną działalnością gospodarczą.

Zalety pracy na etacie

Etat czy samozatrudnienie? Taki dylemat pojawia się na różnych etapach kariery. Są tacy ludzie, którzy od zawsze wiedzieli, że nie nadają się do pracy na tradycyjnym etacie. Mają wyjątkową siłę przebicia do prowadzenia własnego biznesu, są odważni i mają mocny charakter. Przede wszystkim jednak mają swój pomysł na biznes i nie wahają się go realizować. Zazwyczaj takie osoby już w dzieciństwie przejawiały cechy przywódcze. Cechy te rozwijały się przez lata, aby w końcu zaowocowało to własnym biznesem. Oczywiście nie ma biznesu bez porażek, błędy pojawiają się zawsze, ale najważniejsze to wyciągnąć z nich wnioski i już nigdy więcej ich nie popełniać. Oczywiście lepiej uczyć się na cudzych błędach, ale nie zawsze jest to możliwe. Zalety pracy na etacie są niepodważalne. Co miesiąc na konto przychodzi stałe wynagrodzenie, co jest niewątpliwym plusem w niepewnych czasach. W razie choroby czy wypadku można skorzystać ze świadczeń pieniężnych. Kobieta może bez przeszkód pójść na urlop macierzyński i nie przejmować się pieniędzmi. Prowadząc własną firmę, niestety taka przerwa, może skończyć się tym, że klienci odejdą i już nie wrócą.

Własny biznes – blaski i cienie

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma swoje plusy i minusy. Oczywiście każdy przedsiębiorca marzył o tym żeby być na swoim, aby zarabiać pieniądze dla siebie, a nie dla szefa. Prowadzenie firmy jednak wiąże się też z ponoszeniem dużych kosztów. Nawet jeżeli ktoś nie płaci wynajmu powierzchni handlowej, ani wynagrodzeń pracowników, to przecież opłaty ZUS i podatki trzeba zapłacić, aby nie mieć kłopotów z prawem. Dlatego też oprócz blasków prowadzenia własnej firmy trzeba dostrzec cienie tego biznesu. Biznes przede wszystkim musi być opłacalny, to nie fundacja aby prowadzić ją dla idei. Dlatego też na bieżąco trzeba przyglądać się sytuacji finansowej swojej firmy i w razie potrzeby podejmować plany naprawcze. Własna działalność gospodarcza ma tę zaletę, że prowadzący firmę nie ma nad sobą szefa, sam jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Trzeba jednak pamiętać, że musi on spełniać oczekiwania swoich klientów, którzy czasami są bardzo kapryśni, a w razie niespełnienia ich oczekiwań odejdą. Dlatego też warto na spokojnie rozważyć sobie wady i zalety każdego rozwiązania i dopiero w oparciu o taką analizę podjąć ostateczną decyzję o pracy na etat albo własnej firmie.

Redakcja kalendarzdzentelmeni.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakłady pogrzebowe