Tutaj jesteś

Ćwiczenia na dół pleców – dlaczego warto je wykonywać?

18 stycznia 2021 Lifestyle ćwiczenia na dół pleców

Ćwiczenia na dolny odcinek pleców są często pomijane na treningach. Jest to duży błąd, gdyż mięśnie te pracują zarówno podczas ćwiczeń, jak i w czasie wykonywania codziennych czynności. Pomijanie dolnego odcinka pleców prowadzi do kontuzji, która może skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Dlaczego warto ćwiczyć dół pleców?

Przeciążenie odcinka lędźwiowego pleców jest bolesne i na długo może wykluczyć nas z treningów. Dlatego warto regularnie ćwiczyć dół pleców. Ta partia mięśniowa jest zaangażowana do pracy podczas wykonywania wielu ćwiczeń, przez co często jest przeciążona. Mocniejszy dół pleców ułatwi nam progres na treningach, a także codziennie funkcjonowanie. Jest to szczególnie ważne kiedy ćwiczymy kalistenikę. Do wykonania wielu figur, potrzebujemy silnego korpusu, w tym dolnego odcinka pleców.

Jakie ćwiczenia na dół pleców warto wykonywać?

Pierwszym ćwiczeniem, które warto wykonywać jest plank. Ćwiczenie to angażuje do pracy wszystkie mięśnie stabilizujące, w tym również plecy. Wystarczy położyć się na brzuchu i położyć ręce zgięte w łokciach przed sobą. Barki powinny być nad łokciami. Następnie podnosimy tułów na palcach stóp i trzymamy taką pozycję jak najdłużej. Na początku wystarczy około 30 sekund. Z czasem będziemy wydłużać ten czas. Po tym możemy zrobić sobie minutę przerwy. Najlepiej wykonać 5-10 takich serii na jednym treningu. Ćwiczenie to możemy utrudniać, żeby jeszcze bardziej zaangażować do pracy dolną część pleców. Przyjmujemy pozycję planka, następnie powoli podnosimy lewą rękę na 5 sekund. To samo robimy z prawą ręką, a następnie z nogami.

Kolejnym ćwiczeniem, które warto wykonywać jest unoszenie tułowia i nóg w leżeniu na brzuchu. Na początku kładziemy się twarzą do ziemi, po czym wyciągamy ręce przed siebie. Następnie powoli unosimy tułów i nogi do góry i trzymamy ciało w tej pozycji przez 5 sekund. W tym ćwiczeniu ważne jest powolne wykonywanie ruchów. Wtedy zaangażujemy do pracy mięśnie dolnej części pleców.

Często ból pleców w odcinku lędźwiowym jest spowodowany tym, że mięśnie pośladków są zbyt słabe i plecy przejmują ich pracę. Dlatego, żeby odciążyć kręgosłup, powinniśmy ćwiczyć pośladki. W tym celu możemy wykonywać przysiady, ale w momencie wyprostowania ciała stajemy na palcach i napinamy pośladki. Dzięki temu odciążymy dolny odcinek pleców, co przyspieszy regenerację i zapobiegnie kolejnym kontuzjom. Oprócz tego warto regularnie chodzić na basen. W czasie pływania angażujemy do pracy wszystkie grupy mięśniowe, w tym również dolny odcinek pleców, który odpowiada za stabilizację ciała w wodzie.

Redakcja kalendarzdzentelmeni.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakłady pogrzebowe