Tutaj jesteś

Jakie są rodzaje faktoringu są dostępne na rynku

17 maja 2023 Biznes i Finanse rodzaje faktoringu


Przedsiębiorca ma do dyspozycji różne formy faktoringu.

Jakie rodzaje faktoringu są dostępne na rynku?

Faktoring to chętnie wybierana forma finansowania biznesu. Umożliwia ona przedsiębiorstwom skrócenie czasu oczekiwania na środki finansowe z faktur. W efekcie można wówczas liczyć na poprawę płynności finansowej, co pozwala skoncentrować się na rozwijaniu firmy. Musisz wiedzieć, że faktoring niejedno ma imię – w praktyce stosuje się różne formy tej formy finansowania. Jakie rodzaje faktoringu można wyróżnić?

Poznaj najczęściej stosowane rodzaje faktoringu

Jeśli trafiłeś na ten wpis, zapewne dobrze wiesz, czym jest faktoring. Podsumujmy to jednym zdaniem – faktoring jest usługą, w ramach której przedsiębiorca (faktorant) przekazuje instytucji finansowej (faktorowi) nieopłacone przez odbiorców faktury sprzedażowe. Dzięki temu uzyskuje on środki, które może przeznaczyć na spłatę własnych zobowiązań.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: https://pragmago.pl/porada/faktoring/. Teraz zajmiemy się tym, jakie są rodzaje faktoringu – praktyka pokazuje, że stosuje się takie rozwiązania jak na przykład:

Faktoring bez regresu

W przypadku faktoringu bez regresu (f. pełny) to faktor bierze na siebie ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika. A zatem, jeśli dłużnik ostatecznie nie ureguluje płatności, faktor musi zająć się windykacją. Takie rozwiązanie to bardzo wygodna forma dla faktorantów, które mogą w ten sposób skutecznie zabezpieczyć się przed ryzykiem w postaci niewypłacalności klientów. Oczywiście, trzeba wówczas liczyć się z wyższymi kosztami.

Faktoring z regresem

Jak możesz się ławo domyślić, jest to przeciwieństwo faktoringu bez regresu. Wariant z regresem (f. niepełny) oznacza, że w sytuacji, gdy dłużnik nie ureguluje faktury, faktorant zostanie zobowiązany do zwrotu środków faktorowi.

Faktoring powierniczy

Jest to taka forma faktoringu, w ramach której faktorant zachowuje kontrolę nad przebiegiem procesu windykacji należności. Instytucja finansująca faktury, tzn. faktor, nie ujawnia się przed dłużnikiem swojego klienta. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorstwu utrzymać dobre relacje handlowe nawet pomimo ociągania się przez dłużnika ze spłatą. Ten „tajny” faktoring może być użyteczny dla przedsiębiorców, którzy obawiają się, że ich kontrahenci negatywnie zareagują na obecność w postaci faktora.

Faktoring eksportowy

Faktoring eksportowy to kolejne ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o finansowanie przedsiębiorstw. Taka forma – jak sama nazwa wskazuje – jest skierowana do przedsiębiorców prowadzących działalność na skalę międzynarodową. Powód, dla którego faktoring eksportowy może okazać się dobrym rozwiązaniem, jest bardzo prosty: finalizacja transakcji zagranicznych może być czasochłonna, a przecież w biznesie czas to pieniądza. Nierzadko okazuje się, że nawet kilkudniowe opóźnienia bywają niszczące dla firmy, szczególnie w czasie wypłaty wynagrodzeń czy terminie płatności składek ZUS, podatku itp. W takiej sytuacji warto sięgnąć po faktoring eksportowy, dzięki któremu gotówka szybciej trafi na konto.

Podsumowanie

Jak widać, na rynku usług finansowych dostępne są różne wariant faktoringu. Wszystkie z nich łączy jedno – odpowiednio wykorzystany faktoring pozwala poprawić płynność finansową oraz skrócić czas oczekiwania na wpływy z faktur.

Redakcja kalendarzdzentelmeni.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rodzaje faktoringu