Tutaj jesteś

Trudne pytania w procesie rekrutacji – oczekiwania finansowe

17 stycznia 2021 Lifestyle oczekiwania finansowe

Poszukiwanie pracy to często bardzo trudny i stresujący proces. Rozglądamy się za miejscem, w którym docelowo będziemy spędzać dużą część swojego czasu. Każdy chce, by praca, którą przyjdzie mu wykonywać, była ciekawa, satysfakcjonująca i rozwojowa. Jednak nie oszukujmy się – nikt nie przychodzi do pracy tylko po to, by zająć sobie czas. Przeglądając oferty pracodawcy jednym z głównych czynników wpływających na zainteresowanie jest wynagrodzenie.

Wynagrodzenie w ofertach pracy

Niestety sytuacja, w której ogłoszenie o pracę zawiera jasno sprecyzowane wynagrodzenie, jest niezwykle rzadka i raczej nie ma co liczyć na zmianę. Pracodawcom jest na rękę ukrycie kwoty, wszak dzięki temu mogą sprawdzić potencjalnych pracowników i dostosować stawkę do swoich możliwości i oczekiwań kandydata. Sytuacja jest tym trudniejsza, im wyższe w hierarchii zawodowej stanowisko nas interesuje. Ogłoszenie o pracę na stanowisko kierownicze lub managerskie z podaną kwotą zarobków to niemal biały kruk. Mając tę świadomość łatwo dojść do wniosku, że podczas rozmowy o pracę pojawi się pytanie o oczekiwania finansowe. Jak się zatem do tego przygotować?

Ile chcę zarabiać?

To pytanie, które koniecznie trzeba sobie zadać przed rozmową rekrutacyjną. W celu uzyskania odpowiedzi dobrze jest wyznaczyć sobie trzy poziomy wynagrodzenia.
– Wynagrodzenie minimalne – czyli takie, które pozwoli na pokrycie bieżących zobowiązań jak rachunki, czynsz, spłata kredytu, a także zaspokoi standardowe potrzeby tj. zakup jedzenia, paliwa itp.
– Wynagrodzenie „wymarzone” – czyli taki poziom zarobków, który pozwala prowadzić życie bez obaw i trosk o finanse. Określając powyższy poziom warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby wyższe – czyli wizyty w restauracji lub kinie, realizacja hobby, możliwość odłożenia środków na czarną godzinę.
– Wynagrodzenie rynkowe – skoro wiesz, albo chociaż domyślasz się na jakie stanowisko aplikujesz sprawdź średnie zarobki w tego typu pracy. Do tego świetnie nadają się dostępne w internecie porównywarki zarobków, które po odpowiedzi na kilka podstawowych pytań wskażą średnie, najwyższe i najniższe zarobki w danej branży.

Brutto, netto, premie, dodatki

Rozmowa rekrutacyjna to stresujący moment, dlatego łatwo pogubić się w przeliczaniu kwot brutto na netto. Warto przetrenować to wcześniej za pomocą kalkulatorów wynagrodzeń. Negocjując z potencjalnym pracodawcą warto też wziąć pod uwagę jak dużą część zarobków stanowią premie, z jaką częstotliwością są one przyznawane oraz od czego zależy ich otrzymanie. Kreując swoje oczekiwania finansowe mądrze jest wziąć pod uwagę, czy interesują nas świadczenia dodatkowe jak np. pakiety medyczne lub sportowe.

Redakcja kalendarzdzentelmeni.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakłady pogrzebowe