Tutaj jesteś

Jak grzecznie odmówić współpracy?

14 stycznia 2021 Biznes i Finanse jak grzecznie odmówić współpracy

Umiejętność uprzejmego powiedzenia „nie” okazuje się niezwykle trudna i mało kto potrafi z niej korzystać w sposób naturalny. Bardzo często godzimy się na rzeczy, których nie chcemy pod wpływem nieustępliwego charakteru pytającego. Zdarza się również sytuacja odwrotna, gdy każde „nie” brzmi jak agresywny, nieprzyjemny komunikat. Zatem jak grzecznie odmówić współpracy, aby nikogo nie urazić, ale też nie godzić się na niechciane propozycje?

Asertywna postawa

Na początku należy postawić jasną granice samemu sobie. To znaczy; na co na pewno nie mogę się godzić? Gdzie leży granica? Jasno określone zasady pomogą w konfrontacji i stresującej sytuacji. Warto też przypomnieć sobie wszystkie sytuacje, w których z powodu swojej uległości podjęliśmy współpracę z osobą, z którą nie chcieliśmy i jak bardzo negatywnie to na nas wpłynęło. Żywe wspomnienia pomogą zebrać w sobie chęć i motywację do nieulegania pod naporem próśb i propozycji. Mając wyznaczone granice, oraz świadomość konsekwencji pochopnie wyrażonej zgody udzielenie negatywnej odpowiedzi będzie dużo mniejszym obciążeniem psychicznym.

Schemat odmowy

Jeśli odmawianie współpracy sprawia Ci duży kłopot lub nie wiesz jak zrobić to w sposób uprzejmy warto jest mieć przygotowany pewnego rodzaju schemat, dzięki któremu każda odpowiedź, pisemna czy słowna będzie sprawiała wrażenie rozsądnej, przemyślanej i logicznej. Oto jak może wyglądać taki schemat:

– Podziękuj za propozycję – to bardzo ważne. Natychmiastowa odmowa może być odebrana jako atak w stronę pytającego. Miłym akcentem będzie również wyrażenie radości, że to właśnie Tobie złożono tę propozycję.
– Odnieś się do oferty/propozycji w pozytywny sposób – brak tego elementu może skutkować wrażeniem, że prośba nie została przez Ciebie w żadnym stopniu rozważona lub przemyślana. Mały komentarz pokazuje, że wiesz z czego rezygnujesz, oraz że doceniasz proponowane rozwiązanie
– Wyjaśnij powód – „nie bo nie” to chyba najbardziej frustrująca odpowiedź. Dobrze jest wyjaśnić z jakiego powodu nie podejmiesz się współpracy. Warto być szczerym, w końcu z jakiegoś powodu chcesz odmówić.
– Zaproponuj rozwiązanie – Być może znasz kogoś, kto byłby zainteresowany proponowaną współpracą? Jeśli nie, daj znać, że jeśli tylko kogoś takiego spotkasz, na pewno o tym poinformujesz. Dzięki temu rozmówca będzie czuł, że Twoje intencje są dobre i nie będzie miał Ci za złe udzielonej przed chwilą odmowy.

Sztuka odmawiania to trudny temat, jednak nie można go zaniedbywać. Mówienie „nie” to nic złego – nie musimy godzić się na wszystko.

Redakcja kalendarzdzentelmeni.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rodzaje faktoringu