Tutaj jesteś

Techniki wywierania wpływu, przykłady manipulacji

26 stycznia 2021 Lifestyle przykłady manipulacji

W dzisiejszym świecie wiele osób nie zachowuje się w porządku względem innych. To smutne, że świat tak wysoce rozwinięty w kwestiach relacji międzyludzkich przeciwnie. Wydawać by się mogło, tak skąpy emocjonalnie. Co bardzo dotkliwe wiele osób żeruje całe życie na innych. Mnóstwo osób korzysta z nieświadomości, na przykład osób starszych. Metoda na wnuczka czy policjanta do dziś są wykorzystywane. Biedny starsi ludzie, często z ubytkami pamięci padają ofiarą tego typu zachowań. Tracąc często dorobek całego życia. Manipulacja jest bowiem formą wywierania wpływu na innych poprzez wykorzystywanie różnego typu słabości. Jeśli dzieje się tak w sposób świadomy, wtedy możemy mówić nawet o przestępstwie.

Kilka słów o manipulacji

Manipulacja jest środkiem wywierania wpływu, który ma na celu w sposób nie zgodny z zasadami współżycia społecznego zmusić czy wywrzeć na drugiej osobie określony wpływ. Co w dalszej kolejności ma przynieść skutek w postaci określonej korzyści. Należy bardzo obserwować inne osoby, które w sposób perfidny, przy pomocy technik manipulacyjnych będą chciały nas oszukać. Sedno sprawy polega na tym, że ofiara manipulacji jest w stu procentach przekonana, że jej decyzja lub działanie zostało podjęte świadomie. Co za tym idzie, że na jej zachowanie nie miały wpływu żadne czynniki zewnętrzne. Bardzo istotną kwestią jest to, że wiedza na temat mechanizmów, którymi posługuje się osoba manipulująca, pozwala je rozpoznawać i działać tak, aby im nie ulegać.

Przykłady manipulacji

Istnieje wiele przykładów manipulacji. Jednym z najbardziej paskudnych jest używanie przez manipulatora formy przeinaczania faktów w ten sposób, by ofiara manipulacji miała poczucie winy. W związku z daną sytuacją gdzie absolutnie zachowała się w porządku. Dalej, samo wywyższanie się w sferze intelektualnej, które przejawia się nadużywaniem terminologii fachowej czy danych statystycznych, nazwisk. Kolejnym przykładem manipulacji jest podnoszenie głosu z równoczesną gestykulacją podczas dyskusji. Jeśli manipulator chce przyspieszenia danej decyzji, wywiera odpowiedni nacisk. To samo ma się w przypadku nadużywania sarkazmu czy też krytyki. Częstymi narzędziami jest osądzanie rozmówcy czy ośmieszanie a nawet poniżanie. Oraz w drugą stronę długotrwałe milczenie. Wywoływanie poczucia winy to kolejny przykład, kiedy chce się uzyskać własne korzyści. Jedna z popularnych opcji to robienie z siebie ofiary mimo, że takich podstaw nie ma. Co najważniejsze powinniśmy być bardzo ostrożni i uważni. Osoby, które manipulują są wszędzie i często tylko czekają na nasz błąd.

Redakcja kalendarzdzentelmeni.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakłady pogrzebowe